نحوه پرورش زالو در آکواریوم و سایر محیط ها

پرورش زالو در آکواریوم یا به وسیله سایر روش ها در سال های اخیر در حال رشد روز افزون است. زالوها به عنوان موجودات بسیار ارزشمندی هستند که هم مصرف دارویی داشته و هم برای پرورش و تکثیر زالو از آن ها استفاده می کنیم. روش های پرورش زالو بسیار متنوع هستند و با توجه به شرایط خود و هدفی که داریم و مزایا و معایب هر یک از این روش ها یکی از این روش ها را می توانیم انتخاب نماییم.

روش طبیعی پرورش زالو

روش های پرورش زالو به دو روش کلی طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شود. در روش طبیعی همان طور که از نام آن مشخص است در همان زیستگاه جاندار انجام می گیرد. شما می توانید با استفاده از محیط هایی که شرایط مناسب آب و هوایی را دارا بوده با ایجاد کردن یک استخر در کنار محل اصلی زندگی زالوها شروع به کار نگهداری و تولید این جاندار کنید.

مکان زندگی آن ها را تاریک و طبیعی کنید این کار را می توانید با قرار دادن گیاهان طبیعی آبزی و سنگ و .. انجام دهید. برای این که بتوان یک محل تمیز و مناسب را برای زالوها فراهم نمود باید به این مورد هم توجه داشت که محل زندگی آن ها مانند یک محیط مصنوعی باید آب به طور مناسب تعویض شود. از آن جایی که آلودگی آب باعث از بین رفتن زالوها و تلفات جبران ناپذیری در این مورد می شود باید به طور مستمر این آب از لحاظ آلودگی چک شود.

استفاده از روش طبیعی نیز مانند روش پرورش زالو در آکواریوم یا سایر روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. معایبی که این روش دارد: به دلیل این که این کار در محیط کاملا کنترل شده ای انجام نمی شود بنابراین، این امکان وجود دارد تا بسیاری از زالوها در حین فرآیند تولید فرار کنند و یا این که در زمان خرید و فروش زالو ها نیاز داریم تا آن ها را از یکدیگر جدا کنیم ولی به دلیل عدم کنترل بر روی آن ها و کلونی و تجمع زیاد آن ها امکان جداسازی آن ها وجود ندارد. همین عامل باعث سخت شدن فرآیند تعیین اندازه این جانداران و نیز غذا دادن به آن ها هم می شود. برای این که زالوها بتوانند در زمان مناسب زاد و ولد داشته باشند دمای محیط باید تحت کنترل و مناسب باشد که در روش طبیعی کنترل کردن این مورد سخت تر خواهد بود. از طرفی به دست آوردن آمار دقیقی از تعداد زالوها، کوکون ها و میزان زاد و ولدهای روی داده در محیط های طبیعی بسیار سخت خواهد بود.

روش طبیعی پرورش زالو

از طرفی در هنگام تمیز کردن محیط و برداشتن پیله های آن ها باید به این مورد هم توجه نمایید که بعد از خالی کردن آب، شروع به جمع آوری کردن زالوها می کنید. این که آب محیط مدام تازه سازی شود اهمیت دارد و باید چک شود تا محیط خشک نشود چون ممکن است زالو ها در این صورت از بین بروند و چون محیط طبیعی است امکان شکار شدن آن ها نیز وجود دارد.

پرورش زالو در آکواریوم

برای پرورش و تکثیر زالو ها نیاز به فضای زیادی نیست اگر بخواهیم آن را در منزل در اندازه ی محدود انجام دهیم، معولا یک فضای 12 متری برای این کار مناسب خواهد بود. برای پرورش زالو در این مکان نیاز دارید تا از ظروف خاصی استفاده کنید که بتوانید زالوها را تحت کنترل قرار داده و آن را به راحتی تغذیه نمود. یک آکواریوم یا ظرف پلاستیکی می تواند برای این کار یکی از انتخاب های شما باشد. بنابراین یکی از مزایای استفاده از این نوع ظروف این است که می توان شرایط محیطی و خود زالوها را به دلیل شفاف بودن ظروف تحت کنترل داشت. هر چقدر ظرف بزرگ تری انتخاب شود به همان نسبت نیز می توان از تعداد بیشتری زالو در آن نگهداری نمود ولی به طور متوسط نسبت 5 لیتر آب به 1000 عدد زالو می تواند مناسب باشد.

زالوها برای این که بتوانند به مرحله ی تولید مثل برسند باید حداقل دو سال از زمان تولد آن ها گذشته باشد. بنابراین باید این مدت از آن ها نگهداری کنید. در ضمن باید محل نگهداری زالوها را به یک محل طبیعی تبدیل کنید برای این کار باید از خزه ها و گیاهان آبزی استفاده شود به نحوی که مقداری از گیاه از سطح آب بیرون بماند.

پرورش زالو در آکواریوم ها

از جمله مزایای این روش نسبت به روش طبیعی شاید این باشد که در این حالت شما می توانید دمای محیط را به راحتی تحت کنترل داشته باشید و از این طریق شرایط مناسبی برای پرورش زالوها در همه ی فصل ها فراهم می شود. در این شرایط باید تمهیداتی برای جلوگیری از خروج زالوها از محیط در نظر گرفت در کنار این مورد نیز کمی مصرف آب در این روش بیشتر از سایر روش ها بوده و تمیز کردن آکواریوم کمی مشکل است.

در کل برای پرورش زالو روش های فراوانی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد و قبل از هر چیزی باید به شرایط خود در برآورده ساختن امکانات توجه کنیم. در ادامه دانش کافی در ارتباط با انواع روش ها را به دست آورده و بعد نوع روش مورد نظر خود را انتخاب نماییم.